Izložba slika DREZGA u Rančićevoj kući

0

Samostalna izložba slika „Simboli“ Ljiljane Drezge biće predstavljena u petak 22. novembra 2024. godine od 18 časova u Rančićevoj kući, galeriji Centra za kulturu opštine Grocka (Majevička 9, Beograd-Grocka).

Prilikom otvaranja izložbe nastupaju učenici OMŠ „Nevena Popović“ iz Grocke.

Izložbena postavka slika „Simboli“ Ljiljane Drezge u galeriji Rančićeve kuće je svojevrsni likovni „omaž drevnim arhetipovima različitih kultura koje, svaka na svoj način, svojim sistemom znakova i vrednosti grade univerzalnu duhovnost. Objektivni segment ovih slika (tehnika: ulje na platnu) je figuracijski prikaz znaka, tj. arhetipa, a tonovi boja podloge, koja je nešto kao posteljica za te znakove, jeste subjektivni pridonos Slikarkin, tj. Odgovor njene vlastite duhovnosti na izazov datog arhetipa…“, navodi književnica Marica Josimčević u autorskom tekstu „Pečati“ za monografiju „Drezga“.

Ljiljana Drezga je rođena u Beogradu. Nakon završenih nižih razreda osnovne škole, iz Beograda odlazi u Latinsku Ameriku sa roditeljima diplomatama. Srednju školu završava u Santijago de Čile, a potom u Havani, Kuba. Likovno obrazovanje stiče na Academia de Pitman de bellas artes, Buenos Ajres, Argentina. Vraća se u Beograd gde započinje karijeru i formira porodicu. Devedesetih godina odlazi u Madrid, gde za nekoliko godina boravka u Španiji izlaže u najboljim galerijama. Ostvarila je 50 samostalnih izložbi širom sveta (Italija, Sjedinjene Američke Države, Španija…), i učestvovala je na preko 30 grupnih izložbi. Član je ULUS-a od 1976. godine. O radovima i stvaralaštvu Ljiljane Drezge pisale su brojne istaknute ličnosti iz sveta kulture i umetnosti: prof. Dragoslav Srejović, Đorđe Kadijević, Zoran Markuš, Boris Petkovski, Stevan Stanić, Javier Villan, prof. dr Stanislav Živković, dr Draško Redžep, Jelena Tinska, Momo Kapor, Nikola Kusovac… Slike joj se nalaze u mnogim privatnim kolekcijama u zemlji i svetu. Trenutno živi i radi u Beogradu.


Rančićeva kuća
 u Grockoj je autentičan prostor u kome je svaka postavka neponovljivo drugačija. Objekat je spomenik kulture od velikog značaja za našu zemlju i tradicionalni varoški dom Beograda i Srbije s početka 19. veka. Ova skladna, skulptoralno oblikovana lepotica narodnog graditeljstva beleži više od dva veka trajanja i četiri decenije kulturne namene, a svakom posetiocu daruje nezaboravnu atmosferu svog vanvremenskog sklada i spokoja.

Varoška kuća, u kojoj „stanuje“ Centar za kulturu Grocka, raspolaže galerijskim prostorom opremljenim vitrinama, idealnim za postavke primenjene umetnosti, ali i negovanom, prostranom baštom koja se koristi kao letnja muzička scena, radioničarski prostor i galerija na otvorenom.

Izložba traje do 4. decembra 2024. godine.

Dobro došli!

Share.

Leave A Reply

© 2024 - Gradska opština Grocka, Bulevar Oslobođenja 39, 11306 Grocka