Поводом двадесетогодишњице од почетка злочиначке акције „Олуја“, паравојних хрватских снага, које су за циљ имале етничко чишћење авнојевске Хрватске од Српског народа, у 12 часова испред Скупштине општине Гроцка грађани и запослени одали су почаст жртвама страдалим током те операције.
Према подацима документарног центра ,,Веритас“ ,у ,,Олуји“ су погинула и нестала 1 853 Србина и протерано је најмање 220 000 становника некадашње Републике Српске Крајине, подручја које је тада било под заштитом Уједнињених нација. У акцији која је почела 4. августа, око 130 000 припадника оружаних снага Републике Хрватске, уз подршку НАТО-а, као и јединица Хрватског вијећа одбране (ХВО) и Армије БиХ (АБиХ), ушли су у главни град некадашње РСК, Книн 5. августа 1995. До акције ,,Олуја“ је дошло упркос чињеницама да се та област налазила под заштитом УН-а и да су представници бивше РСК у Женеви и Београду прихватили предлог међународне заједнице о мирном разрешењу, такозвани План З-4. Док се у Хрватској 5. август годинама обележава као Дан победе и домовинске захвалности за акцију ,,Олуја“, у Србији и Републици Српској, представља Дан жалости проглашен на заједничкој седници влада Републике Србије и Републике.
